SDAM Seminer Etkinliği: İhtilaf Ahlakı
ETKİNLİKLER - 12.12.2017 11:23
Strateji Düşünce ve Analiz Merkezi (SDAM), 9 Aralık 2017 tarihinde, Fatih'teki genel merkez seminer salonunda, Prof. Dr. Burhanettin CAN'ın katılımıyla “İhtilaf Ahlakı” konulu seminer etkinliği düzenledi.

Konuşmasına iletişimde kavramların önemini vurgulayarak başlayan Prof. Dr. Burhanettin CAN “aynı kavramlara yüklediğimiz anlamlar çok önemlidir. Biz kavramlardan ziyade çözüm yollarını önemsiyoruz. Hâlbuki biz kavramlarla düşünürüz. Kavramlara yüklenen farklı anlamlardan dolayı anlayışta meydana gelen farklılıklar etrafında gruplaşmalar oluşur, bunlar da zamanla ihtilafa dönüşür.” ifadelerini kullandı.

 

Farklı düşünmenin tabii bir durum olduğunu, aslında ihtilaf kelimesinin Arapçada “düşüncede farklılığı/zenginliği ve farklı düşünmeyi” ifade ettiğini belirten Prof. Dr. Burhanettin CAN “bakış açısı önemlidir. Bakış açımız anlayışımızı etkiler. Ömer b. Abdulaziz'in dediği gibi ‘sahabenin ihtilafı bize ruhsat olmuştur'. Onların ihtilafı olmasaydı aramızda farklılıklara tahammül olmazdı. Allah'ın (cc) helallerle haramlar arasında hüküm bildirmeyip açıklık getirmediği bazı konular vardır. Bu konularda farklı düşünenlerin çıkması tabii bir durum olduğu gibi zenginlik de olmuştur.” dedi.

Seminer soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.Yorumlar Yükleniyor..
DİĞER TÜM YAZILAR
Kategoriye ait diğer yazılar
Göztepe mahallesi İSTOÇ 3. Cadde N Blok No: 6/103 Bağcılar / İstanbul - Email: sdamstrateji@gmail.com
Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.