Doğu Akdeniz Sorunu ve Türkiye- Libya Antlaşması
GÜNDEM ANALİZ - 01.01.2020 16:54
Akdeniz, coğrafi konumuyla önemli bir stratejik sahadır. Akdeniz'in hidrokarbon açısından zengin olması, bu sahanın değerini daha da artırmaktadır. Küresel güçler, Akdeniz'de daha çok yer edinmek ve Akdeniz'in zenginliklerinden daha çok pay almak için bölge ülkelerini etki ve baskı altında tutmaktadırlar.

Ahmet Yücedağ

Akdeniz, coğrafi konumuyla önemli bir stratejik sahadır. Akdeniz'in hidrokarbon açısından zengin olması, bu sahanın değerini daha da artırmaktadır.

Küresel güçler, Akdeniz'de daha çok yer edinmek ve Akdeniz'in zenginliklerinden daha çok pay almak için bölge ülkelerini etki ve baskı altında tutmaktadırlar.  

ABD, bölgedeki varlığını korumakla uğraşırken Rusya, Suriye iç savaşından dolayı indiği Akdeniz kıyılarında etkinliğini Libya'da Halife Hafter ortaklığıyla artırmak istemektedir.

İsrail, Akdeniz'de söz sahibi olmak için Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan ile ittifak ederken Mısır ve Libya'daki iç ihtilaflardan yararlanmaktadır. Mısır'da es-Sisî, Libya'da ise Hafter'in hem ABD-İsrail hem Rusya-İsrail desteğini alması, Müslüman ülkeler açısından dikkate değer bir vakadır.

Ne ABD ne de Rusya, İsrail'in güvenliğini tehdit edecek girişimlerin yanında yer almaktadır. Bu durum, iki küresel gücün ittifak noktasını oluştururken her iki küresel güç, bölgede halklarının haklarını koruyan Müslüman yönetimlerin kurulmaması ve ayakta kalmaması için de ittifak içindedir.

ABD'ye karşı kısmî olarak Rusya ile yakınlaşan Türkiye'nin her iki küresel güce ve onların bölgedeki uzantılarına rağmen Akdeniz sahasında varlık göstermesi, değerli bir girişimdir. Türkiye'nin bu çabasını, Libya'nın meşru hükümeti UMH ile yapması ayrıca değer kazanmaktadır. Bu çaba, Tunus, Cezayir ve Fas hükümetleri ile daha da ileriye götürülmelidir. Bununla birlikte Akdeniz'de yaşanan süreç, Müslümanların vekâlet savaşları içinde, küresel güçler adına birbirleriyle çatışması ihtimalinden uzaklaştırılarak emperyalizme karşı mücadeleye dönüştürülmeli, bu hususta bütün seçenekler değerlendirilmelidir.

TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZYorumlar Yükleniyor..
DİĞER TÜM YAZILAR
Kategoriye ait diğer yazılar
Atikali mah. Fevzipaşa cad. Müezzin Bilal sk. No: 14/5 Fatih / İstanbul - Email: sdamstrateji@gmail.com
Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.