Myanmar Müslümanları ve Asya'da Budist Saldırıları Sorunu
RAPOR - 27.09.2017 16:42
Raporumuz, 25 Ağustos 2017 tarihinde Arakanlı Müslümanlara yönelik başlatılan katliamlardan hareketle sorunun...

tarihî arkaplanına ışık tutmak ve sorunu kalıcı olarak çözüme kavuşturmak için atılması gereken adımlara dikkat çekmek üzere hazırlanmıştır.

Miladi 8. yüzyılda Müslüman Arap tüccarlar aracılığıyla İslâm'la tanışan Arakan bölgesi birçok farklı etnik unsura ev sahipliği yapmaktadır. Müslümanların hâkim olduğu dönemlerde, kısa süreli sorunlar dışında, uzun yıllar boyunca huzur içinde yaşayan bu etnik unsurlar arasında, 1826'da yaşanan İngiltere işgalinden sonra anlaşmazlıklar baş göstermeye, çatışmalar çıkmaya başlamıştır. İkinci Dünya Savaşı ve Myanmar'ın bağımsız olma sürecinde yaşananlar anlaşmazlıkları derinleştirmiş, işgalci güçlere duyulan öfke İngilizlerin marifetiyle Müslüman Rohingyalara yöneltilmiştir. 

Söz konusu dönemde Müslümanların bağımsızlık veya özerklik talebi görmezden gelinmiş, İslâmî hareketler karşılıksız vaatlerle saf dışı bırakılarak Müslüman halkın birliği dağıtılmış, kadın-çocuk demeden on binlerce Müslüman katliamlara maruz bırakılmıştır. Her dönemde sistematik bir şekilde devlet eliyle uygulanan sindirme ve yok etme politikaları son günlerde tekrar faaliyete geçirilmiş, yüz binlerce Müslüman vatanını terk etmek zorunda bırakılmıştır. Raporumuz “Budist Saldırıları Sorunu"nun nasıl ortaya çıktığını, taraflarını ve son gelişmeleri analiz etmek üzere hazırlanmıştır.

 


Yorumlar Yükleniyor..
Göztepe mahallesi İSTOÇ 3. Cadde N Blok No: 6/103 Bağcılar / İstanbul - Email: sdamstrateji@gmail.com
Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.