Kürtlerle Soydaşlık İddiaları ve Emperyalist Emeller
GÜNDEM ANALİZ - 18.09.2019 11:01
Analizimiz Hırvat, Slav ve Yahudilerin Kürtlerin soyu ile ilgili iddialarını ve bu iddiaların sosyo- politik amacını ve nihayetinde bunların emperyalist emellerle olan ilişkisini konu edinmektedir.

Giriş

Kürt meselesi uluslararası sistemin gündeminde dururken Kürtler son çeyrek asırda üzerine en çok çalışma yapılan ve yayın üretilen kavim olarak öne çıkmaktadırlar.[1]

Bu yayın ve çalışmaların bir kısmı ise son dönemde dikkat çekici bir şekilde Kürtlerle soydaşlık iddiaları üzerine yoğunlaşmıştır.

Yakın bir döneme kadar özellikle Kürtlerin yaşadığı ülkelerde Kürtlerin soy bilgileri örtbas edilirdi. Ya da Kürtler hangi ülkede yaşıyorlarsa zorlama ifadelerle onların o ülkenin hâkim kavim yapısıyla aynı soydan oldukları öne sürülürdü. Nitekim Türkiye'de Kürtler için “Dağ Türkleri” denmiş hatta Irak'ta Kürtlerin Arap asıllı olduğu bile öne sürülmüştür.

20. yüzyılın başında ise Kürtleri öz coğrafyalarında Ermenilerin yönetimine ikna etmek için çok sayıda Kürt aşiretinin aslında Ermeni asıllı olduğu ve hâlâ gizlice Ermeniliği yaşadığı iddiaları ortaya atıldı.[2] 2007'de Türkiye'de hükümetin Kürt meselesini çözme niyeti gösterdiği günlerde de bu iddialar, devrin tarih kurumunun başkanı tarafından yenilendi ve büyük bir tepkiye yol açtı.[3]

Bu tür iddialar popülerliğini kaybederken hâlâ, Kürtlerin yaşamadığı, az yaşadığı coğrafyalarda hatta Kürtlerle ilişkisi zayıf kalmış pek çok toplum için dahi Kürtlerle ilgili soydaşlık iddiaları ortaya atılmaktadır.

ANALİZİN TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

[1] M. Yavuz Alptekin, “Ortadoğu'da Oryantalist Kışkırtma ve Kürtler”, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Bilimler Dergisi, Yıl: 7 Sayı: 14 / Aralık, ss. 375-399. 

[2] Kenan Ziya Taş, “Ermeni-Kürt Soybirliği İddiaları”, Ermeni Araştırmaları 1. Türkiye Kongresi Bildirileri, Ankara, 2003, C.III, s.57-64.

 Yorumlar Yükleniyor..
DİĞER TÜM YAZILAR
Kategoriye ait diğer yazılar
Atikali mah. Fevzipaşa cad. Müezzin Bilal sk. No: 14/5 Fatih / İstanbul - Email: sdamstrateji@gmail.com
Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.