ÖZBEKİSTAN VE ÖZBEKİSTAN'DAKİ İSLÂMÎ HAREKETLER
ÜLKELER VE İSLâMî HAREKETLER - 23.05.2022 10:29
Çalışma, Özbekistan ile ilgili genel bilgiler sunmakta ve Özbekistan'da bulunan İslâmî Hareketleri incelemektedir.

Özbekistan; batıda ve kuzeyde Kazakistan, doğuda Kırgızistan ve Tacikistan, güneyde Türkmenistan ve Afganistan ile komşu olan bir Orta Asya ülkesidir.

Topraklarının %11'i ekili olan ülkede, ekilebilir alanların yaklaşık %95'i ise sulanabilmektedir. Orta Asya'daki toplam tarım alanlarının neredeyse yarısına sahip olan Özbekistan ekonomisinde tarım önemli bir yer tutmaktadır. Ülke nüfusunun %40'ı tarımdan geçimini temin etmektedir. Zirai alanda en fazla pamuk üretimi yapılan Özbekistan, dünyada pamuk üretiminde beşinci ihracatında ise ikinci sıradadır. Ülkenin ihracat gelirlerinin büyük bir bölümü ‘beyaz altın' olarak sıfatlandırılan pamuktan elde edilmektedir. Öyle ki 2020 yılında 3,82 milyon ton pamuk hasadı yapılmıştır.

Doğal kaynaklar bakımından zengin olan Özbekistan'da yer altı kaynaklarının başında; altın, doğal gaz, volfram, bakır, gümüş, kurşun, çinko, uranyum gelmektedir. Hidrokarbon (petrol ve türevleri) ile doğalgaz ihracatı, ihraç gelirinin %40'ından fazlasını oluşturmaktadır. 2019 yılı verisine göre doğalgaz rezervi bakımından dünya ülkeleri sıralamasında 22. sırada yer almaktadır. 1992'de ülke, petrol ve doğal gaz sektörlerini yönetmek için devlet şirketi olan Özbekneftgaz'ı kurdu. Yıllık ortalama 60 milyar metreküple dünyanın önemli doğalgaz üreticileri arasında yer alan Özbekistan'ın, yaklaşık 1,1 trilyon metreküp rezervi bulunuyor. Bunun yanında Rus Lukoil ve Gazprom ile Çin'in China National Petroleum Corporation (CNPC) şirketi,5 Özbekistan'ın petrol ve doğal gaz endüstrilerinde en çok yatırım yapan şirketler arasında yer almaktadır. Türkmenistan gaz ve petrolü de Özbekistan üzerinden Çin'e taşınmaktadır. Buhara, Hive ve Fergana bölgeleri gaz ve petrolün yoğun olduğu yerler arasındadır. Ülkedeki ekonomik faaliyetler devletin kontrolü altında bulunmaktadır. Özbekistan'ın yaklaşık 170 ülke ile ticari ilişkisi bulunmaktadır. Dış ticaret hacminde en yüksek paya sahip ülkeler; %17,7 ile Çin Halk Cumhuriyeti, %15,5 ile Rusya Federasyonu, %8,3 ile Kazakistan, %5,9 ile Güney Kore, %5,8 ile Türkiye, %2,5 ile Kırgızistan ve %2,3 ile Almanya'dır.

 

Çalışmanın Tamamına PDF Formatında Ulaşmak İçin TıklayınızYorumlar Yükleniyor..
Atikali mah. Fevzipaşa cad. Müezzin Bilal sk. No: 14/5 Fatih / İstanbul - Email: sdamstrateji@gmail.com
Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.