İletişim Bilgileri     Arama

Rusya-Ukrayna Savaşı: ABD ile Bağımsızlık Arasında AB'de Değişen Dengeler

  • Anasayfa
  • Analiz
  • Rusya-Ukrayna Savaşı: ABD ile Bağımsızlık Arasında AB'de Değişen Dengeler
Rusya-Ukrayna Savaşı: ABD ile Bağımsızlık Arasında AB'de Değişen Dengeler

Rusya-Ukrayna Savaşı: ABD ile Bağımsızlık Arasında AB'de Değişen Dengeler

Son bir yıldır dünyanın gündeminden düşmeyen ve geçtiğimiz Şubat ayında birinci yıl dönümüne giren Ukrayna Savaşı, yeni bir dönüm noktasına yaklaşmaktadır. Savaştan önce ve savaşın ilk safhalarındaki pek çok askeri ve siyasi beklenti ve analiz boşa çık- mıştır. Rusya umduğu hızlı zafere ulaşamazken Ukrayna da beklediğinden çok daha fazla destek görmüş ve işgale karşı direnişinde beklenenden çok daha başarılı olmuştur.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, birçok Batılı ülkede şok etkisi yaratmıştır. Öyle ki, tarihin sonunun geldiği sanrısına inanarak büyük bir hata yapıldığı dahi söylenmiştir. Gelinen nokta itibarıyla Avrupa’nın gayrı resmi olarak bir savaş hâli içerisinde olduğu dahi ifade edilmiştir. Hâlbuki böyle bir işgalin gerçekleşebileceğine yönelik yıllardır yinelenen söylemler ve belirtiler görmezden gelinmiş; bu söylemlerin altında yatan düşünsel arka plan ve bu arka planın getirisi olan politikalar, en basit tabiriyle safdillikle karşılanmıştır.

Rusya, işgal nedeni olarak NATO’nun genişlemesini ve Ukrayna’nın NATO’ya katılma isteğini göstermiş ve işgale giden süreç boyunca Kiev’i askeri tedbirlere başvurmak- la tehdit etmiştir. Buna karşın NATO’nun Ukrayna’nın katılma talebini 2008’de reddet- mesi ve yine işgalden aylar önce Ukrayna’yı kabule yanaşmaması, Putin’in öne sürdüğü sebeplerin güvenilirliğini azaltmıştır.

Buna karşın Rusya, beklenenin aksine Ukrayna’da istediği zaferi elde edememiş, askeri gücü ve otoritesi, nüfuz alanı içerisindeki ülkelerce dahi sorgulanır hâle gelmiştir. Rus Ordusunun post-Sovyet dönemde gerekli reformları yapamaması, komuta kademe- sindeki dar görüşlülük ve subay takımı da dâhil olmak üzere profesyonel asker ihtiyacını karşılama noktasındaki acizliği, Ukrayna Savaşı’yla birlikte gözler önüne serilmiştir.

Analizin tamamına PDF formatında erişmek için tıklayınız.