İletişim Bilgileri     Arama

Nijerya'daki İslâmî Hareketler

  • Anasayfa
  • Nijerya'daki İslâmî Hareketler
Nijerya'daki İslâmî Hareketler

Nijerya'daki İslâmî Hareketler

Nijerya, Afrika'da Atlas Okyanusu kıyısındaki ülkelerdendir; kuzeyde Nijer, kuzeydoğuda Çad, doğuda Kamerun, güneyde Gine Körfezi, batıda Benin Halk Cumhuriyeti ile komşudur. Resmi adı Nijerya Federal Cumhuriyeti (Federal Republic of Nigeria) olan ve İngiliz sömürgesi olan ülke 1 Ekim 1960'ta bağımsızlığına kavuşmuştur.

923.768 km²'lik yüzölçümüne sahip Nijerya,  200 milyona yaklaşan nüfusuyla Afrika'nın en kalabalık ülkesidir. Ülkenin başkenti Abuja'dır diğer önemli kentleri; eski başkent Lagos, Kano, İbadan, Kaduna, Port, Harcourt, Benin City ve Maiduguri'dir. 

Güneyde Gine körfezi kıyısında Nijer ırmağının taşıdığı alüvyonlardan oluşan geniş delta düzlükleriyle başlayan Nijerya arazisi, kuzeye doğru gidildikçe yükselir ve orta kesimlerdeki Jos yaylasında yükselti 1500 metreye kadar çıkar. İklim okyanusa uzaklık, yakınlık ve yüksekliğe bağlı olarak değişikliğe uğrar. Kıyı bölgesinde iki yağmur mevsimi görülür; burada yıllık yağışın 2500 milimetreyi geçtiği yerler vardır fakat kuzeye doğru yağış azalır. Kuzeyde kurak mevsim ekimden nisana kadar devam eder. Sıcaklıklar güneyden kuzeye doğru artar, en yüksek dereceler güneyde 35 derece iken kuzeyde ise 41 dereceyi bulur.

Çalışmaya PDF Formatında Ulaşmak İçin Tıklayınız.