İletişim Bilgileri     Arama

Yeni Dünya Düzeninde Çin Halk Cumhuriyeti

  • Anasayfa
  • Yeni Dünya Düzeninde Çin Halk Cumhuriyeti
Yeni Dünya Düzeninde Çin Halk Cumhuriyeti

Yeni Dünya Düzeninde Çin Halk Cumhuriyeti

Raporumuzda Çin; tarihi, coğrafyası, toplumsal yapısı, yönetim şekli ve bünyesinde barındırdığı Müslüman nüfus açısından ele alınmakta; Çin'in uluslararası politikaları incelenmektedir.

Tarih boyunca uzun yolların son durağı olarak karşımıza çıkan Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), son yüzyılda devasa nüfusu üzerinden sağladığı ekonomik gelişme ile tarih boyunca izlemiş olduğu izolasyonist politikaların aksine, dünya çapında ekonomik atılımlar yapmak suretiyle dünya liderliğine ortak olmaya çalışmaktadır. Üretimdeki büyüme, enerjideki ihtiyaç, astronomik rakamlara ulaşan işgücü ve teknolojik gelişim açısından küresel güçlerle rekabet edebilecek duruma gelen Çin'i, kısa vadede küresel siyasetin en etkili aktörleri arasında görmek sürpriz olmayacaktır.

Raporumuzda Çin'in tarihi, demografik ve coğrafî özellikleri, kendine has yönetim biçimi, komşularıyla olan ilişkileri; Çin'de yaşayan Müslümanlar, onların sorunları, karşılaştıkları problemler ve Çin içerisindeki konumları analiz edilmektedir. Aynı zamanda Çin'in 1949 Komünist Devrimi'yle paralel, Uzak Asya ve dünyada süper güç olmak için tarihi misyonunu bir kenara bırakarak post-küresel dünyada hedeflediği yeni konum irdelenmektedir.

Raporun Tamamına Ulaşmak İçin Tıklayınız.